Facebook Fanpage
Recent Posts
Definition List
Podkupljeno mesto
Broken City
Režiser napetih trilerjev Iz pekla in Knjiga odrešitve prikazuje zgodbo newyorškega policista Billyja, ki po spornem strelskem obračunu skoraj pristane v ječi, vendar ga reši vplivni župan Nicholas. Billy postane zasebni detektiv, vendar zaradi težav z denarjem z veseljem pristane na županovo ponudbo, naj najde dokaze o domnevni nezvestobi Nicholasove žene. Billy opravi svojo nalogo, toda kmalu ugotovi, da je šlo za dobro premišljeno prevaro, zaradi katere se znajde v kaotičnem vrtincu strelskih obračunov, cestnih pregonov in nepričakovanih spletk.
Parker (Jason Statham) je najbolj drzni, pikolovski in neizprosni tat, kar jih je; strokovnjak za načrtovanje in izpeljavo na videz neizvedljivih podvigov pri delu od svojega moštva pričakuje samo popolno privrženost in zvestobo ter natanko upoštevanje načrta. Toda zadnji podvig se zaradi malomarnosti enega od sodelavcev sprevrže v smrtno nevarnost in Parker zavrne zahtevo, da se pridruži mafijskemu šefu Melanderju (Michael Chiklis) in njegovim gorilam pri novem podvigu. Ker lopovi ne poznajo besede Ne, se obrnejo proti Parkerju in ga na pol mrtvega pustijo ob zapuščeni poti.
Umri pokončno: Dober dan za smrt
A Good Day to Die Hard
Kultni neuničljivi policist John McClane se pod taktirko režiserja akcijskih spektaklov Za sovražnikovo črto in Max Payne znova znajde v primežu okorelih kriminalcev. Med obiskom odtujenega sina Jacka, ki se je v Moskvi znašel v težavah z oblastmi, se John zaplete v neustavljivi vrtinec divjih spopadov s teroristi, ki želijo ogroziti svetovni mir. Pri divjih cestnih pregonih in smrtonosnih strelskih obračunih se mu pridruži tudi sin, ki sledi očetovemu zgledu dokazovanja, da je vsak dan dober dan za smrt.
Wembley bo finale gostil že sedmič
Wembley je skozi leta gostil nekatere izmed največjih in najboljših ekip, ki so se med seboj spopadle za najbolj cenjeno lovoriko evropskega nogometa. Od ekipe AC Milana leta ’63, ekipe Ajax v letu ’71, ekip Manchester United in Liverpool, ki sta se na zelenici pomerili leta ’78, pa vse do zmagovite Barcelone, ki je premagala vse nasprotnike v ’92 letu in ponovno leta 2011. Wembley je bil tako priča nekaterim najbolj neverjetnim osvajanjem trofeje UEFA Lige prvakov, letos 25. maja bo finale lige prvakov gostil že sedmič.V dizajnu žoge se odražajo znameniti dogodki
Žoga je bila ustvarjena z namenom, da počasti več kot petdesetletno zgodovino finalnih spopadov Lige prvakov, ki so se odvili v t.i. domovini nogometa. Letnice gostovanj finalnih tekem na Wembleyju so umeščene v prepoznavno zvezdnato grafiko – ikono, ki se pojavlja na vseh adidasovih uradnih žogah prvenstva.Guy-Laurent Epstein, direktor marketinga pri združenju UEFA je poudaril: »Žoga je drzna, ikonska in s svojim skoraj kraljevim videzom ponazarja veličino in vrednote UEFA Lige prvakov, hkrati pa poudari dejstvo, da se bo letošnji finale odvil v Londonu. Žogo bomo letos na zelenici lahko videli na vseh izločilnih tekmah, ki bodo vodile do velikega finala na Wembleyju. «
Adidas proizvaja uradne tekmovalne žoge vse od leta 1970
Uradne tekmovalne žoge za vsa glavna UEFA in FIFA tekmovanja tako proizvaja že od leta 1970, od leta 2006 pa je tudi uradni dobavitelj tekmovalnih žog za vse tekme UEFA Lige prvakov. Od sezone 2000/2001 pa so nogometaši adidasove žoge uporabljali tudi na vseh finalnih tekmah UEFA Lige prvakov. Prav tako je od leta 2008 adidas tudi uradni dobavitelj žog za Afriški pokal narodov, ki ga organizira Konfederacija afriškega nogometa (CAF). Žogo adidas Finale Wembley bodo na zelenicah uporabljali na vseh tekmah UEFA Lige prvakov od 12. februarja dalje, v adidas trgovinah in povezanih prodajalnah pa bo na voljo od 1. februarja dalje.VIDEO: Voditeljica brez hlačk srbskemu premierju pokazala mednožje
Srbski premier Ivica Dačić si bo zadnji intervju, ki je bil pravzaprav skrita kamera, zapomnil za vse življenje. Vroča voditeljica, ki bi ga morala spraševati o balkanski politiki, mu je pokazala povsem razgaljeno mednožje. Njegovo reakcijo sedaj gleda ves svet.
Ivica Dačić padel v hudo vročo skrito kamero
Ko je srbski premier Ivica Dačić pristal na ta televizijski intervju, se mu ni niti sanjalo, da gre za potegavščino in da je del oddaje Nemoguća misija, ki je pravzaprav skrita kamera. Menil je namreč, da bo moral odgovarjati na vprašanja o balkanski politiki. Sprejela ga je zelo vroče, a dokaj neprimerno oblečena voditeljica, ki pa je bila v resnici model. V zelo kratki oblekici in z močnimi ličili je prijazno sprejela premierja, ga poljubila na obe lici in posedla na stol. Med postavljanjem vprašanj pa je razkrečila obe nogi in glej ga zlomka, tam je bilo povsem razgaljeno mednožje.Tudi premier je samo človek
Da je premier samo človek, so pokazale tudi kamere, saj je zardel, se hudomušno nasmehnil in v situaciji vidno užival. Dekle, ki je premieru pokazalo mednožje, je bila sicer playboyeva zajčica, 35-letna Branka Knežević iz Novega sada, sicer nekdanja punca Tošeta Proeskega in Erosa Ramazottija. Oglej si video
David Beckham je
podpisal pogodbo s pariškim Saint Germainom, in sicer za 175.000 evrov
na teden. A bolj kot to, koliko bo dobil, je fascinantno, kaj bo naredil
z vsem tem denarjem.
![David Beckham 1](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_uCp_OEPRWCztxCMOsp_n2B8qhwML5z22oOH881h9lleIM0EJKiJikLc3V8BBfbzmuA21YxH7mRl_sNdpTJ7FBLI7QBHhwTsJDd9H7E0zqE-mq3NIjcwWsvTN49Hl6hlQkp2tuCHeMB9Kns5X8W=s0-d)
“Pri meni je šlo vedno za nogomet, ko sem se odločal, kje bom igral. Ampak eden izmed razlogov, zakaj sem se odločil igrati v Parizu, je bil unikaten. Odločili smo se, da bo šel ves izkupiček lokalni pediatrični bolnišnici in na to odločitev sem zelo ponosen. Ne vem, če je kdo že prej to naredil, zelo sem vznemirjen zaradi tega ” Na to odločitev je izjemno ponosna tudi njegova žena Victoria in otroci, ki bodo sicer v času njegove igre za Pariz živeli v Londonu, ker tam otroci hodijo v šolo.
![David Beckham 3](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_tvknjA_x3gAo8vXDg9YdC84OgdW8Nu6IToxGQ8mS0O41MdTl3pl0o_L_UGVrxQaYJk-0Jwcj7mubyW5UOtNhC24OP0h-xmUU5Bcc8ybgWNyMJUBt5A0ktoSXwMlP0WPi50gEiLIX7564w_LzXEcA=s0-d)
Beckham je razkril tudi, zakaj se je odločil ravno za pariški klub: “‘Izbral sem Pariz, ker vidim, kaj bi klub rad naredil – Vidim, da se igralci močno trudijo in vidim, kakšen klub bi lahko postali čez 10-15 let.”
Beckhama so na tiskovni konferenci povprašali tudi o tem, ali je že kaj osvežil svojo francoščino in David je odkrito priznal: “Moja francoščina? Francosko nisem govoril že kar nekaj let od kar sem prenehal hoditi v šolo, tako da bom definitivno moral delati na tem.” Za novinarje je David znal povedati le ‘Bonjour!’
![David Beckham 6](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_sYBK8PKHE5xHBB_qwtNAAkKWyQGDXLy-1n_wGEE-lgy2tuXfPMNIaeGLpIoDWe45h1yEvYU18QUu-OnOjKk3em8U2vG-BkgD9LvIDIgDboARtPP514yXBiyR8o5JIZXtMFvgIABpJXxZt1vQo_=s0-d)
Svojo plačo – kar 3 milijone funtov – bo podaril v dobrodelne namene
37-letni David Beckham se je z najnovejšo potezo zagotovo vpisal v zgodovino. Vso letno plačo, torej 3 milijone funtov, ki jo bo dobil za igro pri pariškem Saint Germainu bo podaril v dobrodelne namene, in sicer pariški pediatrični bolnišnici. David Beckham je svojo odločitev obrazložil z besedami:“Pri meni je šlo vedno za nogomet, ko sem se odločal, kje bom igral. Ampak eden izmed razlogov, zakaj sem se odločil igrati v Parizu, je bil unikaten. Odločili smo se, da bo šel ves izkupiček lokalni pediatrični bolnišnici in na to odločitev sem zelo ponosen. Ne vem, če je kdo že prej to naredil, zelo sem vznemirjen zaradi tega ” Na to odločitev je izjemno ponosna tudi njegova žena Victoria in otroci, ki bodo sicer v času njegove igre za Pariz živeli v Londonu, ker tam otroci hodijo v šolo.
Beckham razkril, zakaj ravno Pariz
Beckham je razkril tudi, zakaj se je odločil ravno za pariški klub: “‘Izbral sem Pariz, ker vidim, kaj bi klub rad naredil – Vidim, da se igralci močno trudijo in vidim, kakšen klub bi lahko postali čez 10-15 let.”
Beckhama so na tiskovni konferenci povprašali tudi o tem, ali je že kaj osvežil svojo francoščino in David je odkrito priznal: “Moja francoščina? Francosko nisem govoril že kar nekaj let od kar sem prenehal hoditi v šolo, tako da bom definitivno moral delati na tem.” Za novinarje je David znal povedati le ‘Bonjour!’
Nikoli več za drug britanski klub kot za Manchester United
Ko so Davida vprašali, zakaj je podpisal za PSG in ne za kakšen britanski klub, je David povedal: “Vedno sem rekel, da ne bom nikoli igral za noben drug angleški klub, razen če je to Manchester United. To je ekipa, ki jo podpiram in jo bom vedno podpiral.” Glede na Beckhamovo starost je presenetljivo tudi, koliko ponudb je dobil. David je o tem povedal: ” Veliko srečo imam. Star sem 37 let in imam toliko ponudb, kot jih nisem imel nikoli prej. Zelo sem počaščen.” Zraven pa je v šali dodal še, da je star 37 in še vedno zelo fit, da lahko teče naokrog in še vedno dobro igra kot je igral pri 21, ter da ritma ni izgubil, ker ga nikoli sploh ni imel.SEO – Optimizacija za iskalnike
Gre za problem tehnologije oz. tehnološkega napredka v razmerju do trga. Tehnologija napreduje hitreje kot trg in nekateri “iskalci zlata” mrzlično izkoriščajo neznanje svojih strank ter prodajajo delne resnice. Zato smo se odločili, da bomo SEO posvetili celo serijo objav v našem blogu, kjer bomo razložili, kaj to sploh je, katere tehnike se splača uporabljati za boljše rezultate pri uvrščanju na spletnih iskalnikh in kaj so le začasne rešitve.
SEO namreč ponuja tudi tehnike, ki delujejo le kratkotrajno. Na dolgi rok pa prinašajo predvsem veliko dela in sorazmerno visoke stroške. V naših objavah se bomo osredotočali na rešitve, ki imajo dodano vrednost in dolgotrajno prinašajo pozitivne učinke.
Dobra novica je, da so se pri Google-u potrudili in objavili dokument, ki je sprva služil samo ekipam znotraj Googla. Dokument nam prijazno razloži vse osnovne pojme in tehnike za optimizacijo spletnih strani.
V primeru, da znate govoriti angleško, torej predlagam, da si ogledate Google-ov Search Optimisation Starter Guide.
Preden začnemo razpravljati o posameznih tehnikah je dobro imeti vsaj splošno predstavo. Zdi se mi, da temu namenu najboljše služi info-grafika. Martin Missfeldt je na svojem blogu tagSeoBlog objavil zanimivo grafiko na to temo. Na sliki lahko vidite dejavnike in povezave med dejavniki, ki so najbolj pomembni za Google, ko se odloča o razvrščanju rezultatov.
Meta podatki in optimizacija za iskalnike
Spletne strani uporabljajo meta podatke v obliki meta oznak (meta tag). Meta oznaka se uporablja v HTML jeziku in vsebuje ali shranjuje podatke o spletni strani, ki pa niso prikazani v spletnem brskalniku. Takole to zgleda v HTML kodi:
Ime (name) prve meta oznake je: keywords. Vsebina (content) te meta oznake pa so naslednje besede: les, pohištvo, atrij, vrtno, vrtna miza.
Ime (name) druge meta oznake je: description. Vsebina (content) te meta oznake pa je opis: Generalni zastopnik za leseno vrtno pohištvo.
Te podatke uporabljajo iskalniki, ko uvrščajo vaše spletne strani na svoje sezname. In kako jih uporabljajo?
Ali meta ključne besede vplivajo na rangiranje spletne strani?
Verjetno boste presenečeni, če vam povem, da Google že dolgo časa ne upošteva meta ključnih besed (keywords) pri rangiranju vaše spletne strani. Tudi, če to polje pustite povsem prazno, bo rezultat enak. Včasih je celo smiselno pustiti to polje prazno, saj s tem konkurenci ne razkrijete, katere ključne besede so za vas najbolj pomembne.Kaj pa meta opis ali description?
V kombinaciji z naslovom (na zgornji sliki je označen z oznako ‘title’) je opis veliko pomembnejši. Naslov in opis iskalniki uporabljajo pri prikazu rezultatov iskanja. Glede na zgornjo sliko bi bil vaš prikaz na strani z rezultati iskanja v Googlu takšen:Prav tako kot pri ključnih besedah pa Google pri rangiranju opisa ne upošteva. Naslov in opis sta pomembna, saj je to prvo, kar vaše potencialne stranke vidijo, ko se jim prikažejo rezultati iskanja. Zaradi tega se v splošnem predlaga, da naslov in opis vsebujeta ključno besedo, za katero optimizirate vašo pristajalno spletno stran (landing page).
Licenca, ki je na voljo za en cent manj kot sto ameriških dolarjev letno (približno 74 evrov), omogoča uporabo pisarniških programov Office na petih napravah, med katerimi so lahko osebni računalniki in tablice z nameščenim operacijskim sistemom Windows in računalniki Mac. Vključuje tudi 20 gigabajtov shranjevalnega prostora v oblaku s storitvijo Skydrive, 60 minut mesečnih klicev prek storitve Skype v izbrane države in programske posodobitve v obdobju veljavnosti licence.
Paket vključuje prenovljen program za branje pošte Outlook, nove Excellove tabele, urejevalnik Word in program za predstavitve PowerPoint. Gre za prvo prenovo po letu 2010 in poskus največjega svetovnega proizvajalca programske opreme, da bi svoj najbolj dobičkonosen izdelek približal mobilni generaciji in se obenem otresel konkurence Googlovih brezplačnih aplikacij.
Storitev je trenutno na voljo v 21 jezikih, med katerimi slovenščine za zdaj še ni. Pri Microsoftu napovedujejo, da bo slovenska različica na voljo predvidoma do pomladi, že zdaj pa je tudi pri nas zbirko Office 365 Home Premium mogoče brezplačno preizkušati 30 dni v enem od razpoložljivih jezikov.
Študentom občutno ceneje
Ob predstavitvi nove zbirke so predstavniki Microsofta poudarili, da bodo nove funkcije in storitve pisarniške zbirke Office od zdaj najprej ponujali prek oblaka, s čimer bodo uporabnikom ene od zbirk Office 365 te na voljo samodejno in brez dodatnih namestitev.
Študentom in zaposlenim na visokošolskih ustanovah Microsoft ponuja storitev v oblaku Office 365 University za ceno 79,99 ameriškega dolarja (dobrih 59 evrov) za obdobje štirih let, nova storitev Office 365 za poslovna okolja pa bo na voljo predvidoma 27. februarja.
Tri nove tradicionalne pisarniške zbirke
Microsoft je obenem predstavil tudi nove zbirke tradicionalnih namiznih zbirk svojih pisarniških programov. V prodajo so tako prišli Office Home and Student 2013, Office Home and Business 2013 in Office Professional 2013.
Storitev v oblaku, posebej prirejena za nova Okna
Office so posvojili videz novih Oken 8 – čistejši in modernejši dizajn, ki vključuje tudi občutljivost na dotik. Trakovi z ukazi v Wordu in Excellu so večinoma nespremenjeni, prvič pa paket vključuje tudi storitev za spletno komunikacijo Skype, ki jo je Microsoft kupil leta 2011.
Vsi dokumenti so shranjeni v oddaljenih podatkovnih centrih, do najnovejše različice pa je mogoče dostopati s katerekoli naprave s spletnim brskalnikom in licenco za Office. Gre torej za storitev v oblaku, ki dopolnjuje prvi Microsoftov operacijski sistem, občutljiv tudi na dotik.
Japonski multimedijski velikan je včeraj prek Twitterja brez izdajanja konkretnih informacij začel s širjenjem povabil na spletno stran Playstation Meeting 2013, kjer se bo 20. februarja ob 18. uri po lokalnem času (ameriškem, seveda – pri nas bomo lahko zadevo spremljali točno ob polnoči) odvilo nekaj velikega.
Da je železo, ki ga ima Sony v ognju že nekaj let, že pošteno razbeljeno in najbrž neizpodbitno povezano s predstavitvijo nove generacije konzole Playstation, je seveda jasno vsem, ki so si ogledali priloženi videoposnetek – ta prikazuje ples štirih simbolov, ki so zaščitni znak Playstationa in predstavljajo gumbe na igralnih ploščkih DualShock in Sixaxis. Je med glasbo in letečimi križci, krožci, kvadratki in trikotniki mogoče za hipec ujeti tudi odsev nove konzole?
"Zagotovo se kuha nekaj velikega"
Na dejstvo, da ne gre zgolj za vidnejšo posodobitev trenutne strojne opreme, s prstom kažejo vabila na Sonyjev dogodek v New Yorku, ki so jih Japonci poslali vsem prominentnim ameriškim medijskim figuram. Datum prireditve: 20. februar. Naključje?
Če predpostavimo, da bo tančica s Playstationa 4 dokončno odgrnjena na omenjeni večer, bo Sony pošteno prehitel Microsoft, ki po govoricah sodeč z Xboxom 720 čaka na junijski sejem zabavne elektronike E3. "Orbis", kakor težko pričakovani črni škatlici ljubkovalno pravijo pri Sonyju, naj bi Microsoftovega konkurenta na kolena spravil tudi z boljšim procesorjem (že nekaj časa se omenja AMD-jev osemjedrnik, AMD pa naj bi prispeval tudi grafiko), medtem ko naj bi Xbox 720 vrnil milo za drago z večjo kapaciteto delovnega pomnilnika.
Nesreča raketoplana Columbia je tako (vsaj za zdaj) končala neko obdobje ameriških poletov v vesolje, Nasa pa trenutno pošilja astronavte v vesolje z ruskimi raketami Sojuz, pri čemer vozovnica stane 60 milijonov dolarjev . Predsednik Barack Obama je leta 2010 potrdil program, po katerem bodo v zemeljsko krožnico material in astronavte pošiljala zasebna podjetja in eno od njih, Space X, je z brezpilotno raketo že poslalo tovor na ISS. Nasa se medtem osredotoča na razvoj plovila Orion, ki bo lahko poneslo astronavte proti asteroidom in Marsu.
Ob tragični obletnici smo pripravili pregled večjih nesreč ameriških vesoljskih plovil, ki so predvsem opomin, da poleti v vesolje niso niti rutinski niti (pretirano) varni:
Ob tragični obletnici smo pripravili pregled večjih nesreč ameriških vesoljskih plovil, ki so predvsem opomin, da poleti v vesolje niso niti rutinski niti (pretirano) varni:
Gemini 9 – 28. februar 1966
Prvotna ekipa, ki se je usposabljala za polet z vesoljsko raketo Gemini 9, je umrla že pred samim poletom v vesolje. Ameriška astronavta Elliot See in Charless Bassett sta namreč umrla v poletu z vojaškim letalom T-38, ko sta letela iz Houstona v St. Louis, kjer naj bi pregledala vesoljsko raketo. Razlog za nesrečo letala, ki je strmoglavilo ob pristanku, naj bi bilo po navedbah oblasti megleno vreme. S plovilom Gemini 9 sta nato v vesolje uspešno poletela rezervna pilota Thomas P. Stafford in Eugene A. Cernan.
Ostanki ožganega pilotskega modula.
Apollo 1 – 27. januar 1967
Tudi nesreča vesoljskega plovila Apollo 1 tehnično gledano ni bila prava "vesoljska nesreča", vseeno pa velja za eno odmevnejših v zgodovini poletov ameriške vesoljske agencije Nasa. Ameriški astronavti Virgil Grissom - Gus , Edward H. White in Roger B. Chaffee so umrli med vajo, ko je pilotski modul zajel požar. Medtem ko vzroka požara niso nikoli zares ugotovili, pa je bilo kmalu jasno, da je bil razlog za smrt astronavtov serija konstrukcijskih napak. Raketni modul se je tako lahko odpiral zgolj od znotraj, kar je ob domnevno nezavestni posadki onemogočilo vsakršno rešitev.
Challenger – 28. januar 1986
Nesreča pri izstrelitvi raketoplana Challenger velja za prvo izstrelitveno katastrofo, v kateri je umrlo več oseb, vključno z enim civilistom. Space shuttle Challenger je bil uničen zgolj 73 sekund po vzletu, v eksploziji pa je umrla vsa posadka. Za tragedijo naj bi bil kriv okrogel ventil, ki je povzročil, da je vroči izpuh motorjev oslabil distančnik med nosilno raketo in raketoplanom, kar je privedlo do razpada celotnega sistema. Strokovnjaki še danes ne vedo, ali je posadka preživela začetno eksplozijo, a dokazi, da je posadka poskušala uporabiti zasilne zaloge kisika, naj bi govorili v prid tej teoriji.
Columbia – 1. februar 2003
Raketoplan Columbia je bil 1. februarja 2003 na poti proti Zemlji, ko je izginil z radarja. Preiskava je ugotovila, da je zaščitna pena zunanjega tanka za gorivo med krušenjem po vzletu poškodovala toplotno zaščito Columbie. Med potjo nazaj skozi ozračje je zaščita začela odpadati, nato pa je razpadel še celoten raketoplan. Nesreča je sprožila nove varnostne ukrepe, ki so preostalim trem raketoplanom omogočili, da dokončajo svojo misijo. Po tragediji se je administracija predsednika Georgea Busha mlajšega odločila, da bodo raketoplane upokojili, ko dokončajo svoje obveznosti do izgradnje Mednarodne vesoljske postaje (ISS). To se je zgodilo leta 2011.
Vprašanje ni kdo je Anonimous kajti smo bratje in sestre ene ideje. Vprašanje je kaj je Anonymous. Anonymous je kolektiv ljudi iz celega sveta ki smo kljub različnim interesom, mnenjom in prepričanjem združeni pod eno skupno željo po resnični svobodi in po svetu brez zatiranja.
Medtem ko nekateri menijo, da Anonymous zahteva prikrivanje lastne identitete,to v resnici ni popolnoma res. Indetiteta za člana Anonymous ni pomembna. Medtem ko nekateri kateri izvajajo mrežne aktivnosti (hektivizem), ti seveda želijo svojo indetiteto zakriti že iz samih varnostnih razlogov, drugi katere najdete med nami razumejo da njihova indetiteta ni tako pomembna kakor stvar za katero stojijo in jo predstavljajo. Anonymous nima vodje, nima obraza niti izbranih govorcev, ker je vsak od nas vse to v svojem prav. Prevzeli smo pobudo da vstanemo proti zatiralski in uničujoči sili ka nad nas meče svoje smeti in posiljuje naš način življenja.
Tudi v naši družbi boste opazili nesoglasja morda tudi močnejše razgovore saj smo vendarle tudi mi le ljudje vendar opazili boste tudi naš skupni cilj, prizadevanja: svoboda in želja po spremembi. V tem delujemo kot združeni v višjem umu. Vsak od nas prispeva mnenja, ideje, informacije na katere potem odgovori ter z dejanji posreduje množica vendar vsak samovoljno. Medtem ko naš kolektiv raste z njim rastejo tudi zmožnosti posredovanja informacij da lahko dosežemo druge in nekaj je tukaj sigurno ter jasno, Anonymous nemore ustaviti nič, nihče. Dokler smo posamezniki z vsak svojim prav je Anonymouse neustavljiv.
Več na: wikipedija
Detektiv Alex Cross raziskuje umore s pomočjo psihoanalize zločincev, toda njegove uspešne metode na preizkušnjo postavi serijski morilec, ki uživa v mučenju svojih žrtev.
Alex se v psihološki vojni živcev skuša vživeti v misli in dejanja srhljivega kriminalca, vendar ga mučno zasledovanje privede do meja lastnih fizičnih sposobnosti. Temačna narava zločinov načne njegovo razlikovanje med dobrim in slabim, zato se znajde na razpotju moralnih družbenih vrednot.
25-letni Joseph pripada skupini posebnih morilcev, ki svoje žrtve prejmejo iz prihodnosti in se jih diskretno znebijo. Toda nekega dne mafijski šefi iz prihodnosti pošljejo njega samega, trenutek obotavljanja pa je dovolj, da Joseph iz prihodnosti uide.
Neizprosni kriminalci mlademu Josephu ne nameravajo oprostiti napake, zato mora na vratolomnem begu pred hladnokrvnimi morilci najti svojo starejšo verzijo in skleniti odprti krog časovnega potovanja.
“Game of Thrones” je najbolj priljubljena serija, ki ste jo lahko spremljali v letu 2012.TorrentFreak je poročal, da se je finale 2. sezone hit serije na HBO nezakonito prenesel kar 4.280.000 krat.
Spletna stran je objavila svoj letni seznam najbolj priljubljenih serij . Epizode “Dexter” je bilo naloženo 3.850.000-krat, CBS je “Bigbang Theory” je na tretjem mestu s 3,3 milijonov prenosov. “How I Met Your Mother”, je na četrtem mestu s 2.960.000 prenosov, in “Breaking Bad” v 5. z 2.580.000 prenosov. TorrentFreak pravi, da več kot 80 odstotkov “prenosov”, ki prihajajo iz držav zunaj Združenih držav Amerike, saj je porazdelitev mnogih serije omejena le na nekaterih delih sveta.
Ni čudno, da se ljudje obrnejo na BitTorrent in druge načine, da bi prišli do svoje najljubše serije. “Game of Thrones”, je še posebej priljubljena v Avstraliji, kjer ljudje čakati teden več kot navijači v ZDA gledati nove epizode. Toda tudi v Združenih državah Amerike je več sto tisoč brezplačnih prenosov, čeprav mnogi so pripravljeni plačati za serijo, če HBO je na voljo kot samostojna naročnino HBO GO
Oskarjevski režiser filmov Erin Brockovich in Oceanovih enajst predstavlja zabavno zgodbo profesionalnega slačifanta Mika, ki pod svoje okrilje vzame mladega in nadarjenega erotičnega plesalca.
Napovednik
Mike mladeniča poučuje o umetnostih zapeljevanja, vzburjanja ženskih čustev, večnih zabavah in lahkem zaslužku, vendar se ob tem sam znajde v ljubezenskem precepu, ko spozna premeteno sestro svojega vajenca. Toda njuna romanca je postavljena pred veliko preizkušnjo vsak večer, ko mora Mike stopiti na oder in zadovoljiti ljubezenska hrepenenja neštetih oboževalk.
Film
Napovednik
Pitted against his most ruthless adversaries ever, Lucas fights to keep himself and his team alive in a race in South Africa's infernal Kalahari Desert. With powerful forces at work behind the scenes to ensure his defeat, will Lucas' determination to win at all costs mean the end of the road for him?
Falklandska vojna – 74 dni
Falklandske otoke ob obali Argentine sestavljata dva velika otoka in nekaj manjših otokov. Omenjeni otoki, Južna Georgia in Južni Sandwichevi, so sicer že od kolonizacije spadali pod britansko krono, a si je ozemlje lastila tudi Argentina. Napetost med država je tako neprestano rasla, dokler ni Argentina 2. aprila leta 1982 okupirala Južne Georgie in Falklandskih otokov. Margaret Thatcher, znana tudi kot 'železna lady', je na provokacijo takoj odgovorila in v boj poslala kraljevo mornarico. Uradno sicer vojne ni razglasila nobena stran. Za Argentince je bila zasedba otokov le 'ponovna okupacija lastnega ozemlja', za Britance pa seveda neposreden napad na njihovo čezmorsko ozemlje. Vojaški spopad je bil kratek in oster, končal pa se je s predajo Argentine 14. junija 1982. V kratki vojni je umrlo 257 britanskih in 649 argentinskih vojakov, mornarjev in pilotov. Precej bolj odmevne pa so bile politične posledice. V Argentini je poraz sprožil velike proteste proti vojaški vladi, Margaret Thatcher pa je priljubljenost strmo narasla in njeni vladi pomagala do zmage na volitvah leta 1983, kar se je pred vojno zdelo skoraj nemogoče.
Poljsko-litovska vojna – 37 dni
Državi sta se v vojno zapletli kmalu po tem, ko sta po prvi svetovni vojni dosegli neodvisnost. Vojna je bile sicer del večjega konflikta, v središču katerega je bil nadzor nad mesti Vilna, Suwałki in Augustów. Omenjena ozemlja je Poljska sicer zasedla že leta 1919. Obe državi sta bila v tistem času zapleteni tudi v vojno z Rusi, tako da sprva nista bili v tako slabih odnosih, saj sta upali na ustanovitev nekakšnega zavezništva proti skupnemu ruskemu sovražniku. Litovci so zavezništvo zavrnili, kar je bil povod za serijo spopadov, ki so bili zopet odvisni tudi od bojev z Rusi. Po trditvah Poljakov je vojna trajala od 1. septembra do 7. oktobra 1920. Zmago je razglasila Poljska in ustanovila satelitsko litovsko državo s sedežem v Vilni, ki pa ni dobila mednarodnega priznanja. Po splošnih volitvah leta 1922 je bila država priključena Poljski, Litovci pa rezultatov volitev seveda niso priznali. Državi sta bili zaradi spornega ozemlja brez diplomatskih stikov vse do leta 1938.
Druga balkanska vojna – 33 dni
Drugo balkansko vojno je leta sprožila Bolgarija, ki ni bila zadovoljna s svojim izkupičkom iz prve balkanske vojne. 16. junija leta 1913 je Bolgarija tako napadla nekdanji zaveznici Srbijo in Grčijo. Priložnost sta izkoristili še Romunija in Otomansko cesarstvo ter napadla Bolgarijo, da bi si pridobila večji del ozemlja. Proti številnim sovražnikom Bolgarija ni imela večjih možnosti in je lahko le zaprosila za premirje, saj so bili Grki že skoraj v Sofiji. Vojna se je končala z porazom Bolgarije dober mesec kasneje, 18. julija 1913. Bolgarija je v kratki vojni izgubila skoraj vsa ozemlja, ki jih je pridobila v prvi balkanski vojni, med drugim skoraj celotno Makedonijo. A na novo postavljene meje niso trajale prav dolgo, saj je bila na obzorju že prva svetovna vojna, ki je zopet temeljito spremenila meje med državami.
Grško-turška vojna – 30 dni
Znana tudi kot 'tridesetdnevna vojna,' v kateri sta se za nadzor na Kreto spopadla Grčija in Otomansko cesarstvo. Grško prebivalstvo na Kreti je bilo namreč še vedno pod nadzorom Otomanskega cesarstva. Proti koncu leta 1896 je na otoku izbruhnil upor, 21. januarja leta 1897 pa se je na njem izkrcala grška vojska. Evropske sile so hitro posredovale in Kreto razglasile za mednarodni protektorat. Turki so na okupacijo odgovorili, na otok poslali svojo vojsko in v nekaj tednih porazili Grke. Krete kljub temu niso smeli obdržati, saj so jim to preprečile evropske velesile, Grki pa so morali plačati veliko vojno odškodnino. Sicer je bil to edini spopad med državama v 19. stoletju, v katerem je morala Grčija ozemlje prepustiti Turkom. Slednji so slavili predvsem zaradi boljše oborožitve in učinkovitih vojaških reform nemškega generala Barona von der Goltza.
Kitajsko-vietnamska vojna – 28 dni
Vojno na kitajskem imenujejo tudi tretja indokinska vojna, šlo pa je za kratek in krvav spopad med Ljudsko republiko Kitajsko in Socialistično republiko Vietnamom. Kitajska je ofenzivo sprožila 17. februarja 1979 kot odgovor na vietnamsko okupacijo Kambodže leto prej. Po kratkem vpadu na vietnamsko ozemlje se je kitajska vojska dober mesec kasneje (16. marca 1979) umaknila, obe strani pa sta nato razglasili zmago. Posledice te sicer kratkotrajne vojne pa so, predvsem v Vietnamu, vidne še danes. Kitajci so namreč med umikom s pridom uporabljali taktiko požgane zemlje in močno poškodovali vietnamsko infrastrukturo.
Gruzijsko-armenska vojna – 24 dni
Šlo je za mejni konflikt med sosedskima državama Gruzijo in Armenijo. Obe državi sta si namreč lastili provinci Lori in Javakheti ter okrožje Borchalo. Sicer so skozi zgodovino na omenjenih območjih živeli pripadniki obeh narodov, v 19. stoletju pa so se tja v velikem številu preseljevali Armenci. Do konca prve svetovne vojne je del teh ozemelj zasedlo Otomansko cesarstvo. Ko so se Turki umaknili, sta obe državi hoteli ozemlje zase, zato se je 7. decembra 1918 začel oborožen spopad. Boji so se z mešanim uspehom obeh strani nadaljevali do 31. decembra, ko so Britanski pogajalci dosegli premirje, sporna ozemlja pa so bila vse do Sovjetskega prevzema Armenije leta 1922 pod skupno upravo obeh držav.
Srbsko-bolgarska vojna – 14 dni
Ko se je Bolgarija 6. septembra 1885 združila z bivšo Otomansko provinco Vzhodno Rumelijo, se je Srbija začela bati, da bo to zmanjšalo njen vpliv na Balkanu. Da je bila mera polna, je Bolgarija ponudila tudi politični azil srbskemu opozicijskemu voditelju Nikolu Pašiću, zato je srbski kralj Milan Obrenović 14. novembra 1885 napovedal vojno Bolgariji. V kratkem spopadu so na bojišču prevladovali Bolgari in dosegli več pomembnih zmag, kljub temu da so imeli Srbi boljše orožje. Vojna se je končala že čez 14 dni, 28. novembra. Bolgari so tako obranili svojo novo združeno državo, zaradi vojaških zmag pa so združeno Bolgarijo začele spoštovati tudi njene sosednje države.
Indijsko-pakistanska vojna – 13 dni
V kratki a obsežni vojni sta se leta 1971 spopadla Pakistan in Indija, vojna pa je bila tesno povezana z osvobodilno vojno v Bangladešu. Pri slednji je šlo za boj med vladajočimi zahodnimi Pakistanci in vzhodnimi Pakistanci, ki so predstavljali večino prebivalstva. Indija in Pakistan sta se po krvavih bojih v Bangladešu silovito spopadla 3. decembra 1971, vojna se je s porazom Pakistana končala komaj 13. dni pozneje, 16. decembra. Vzhodni Pakistan se je po koncu spopadov odcepil in postal neodvisna država Bangladeš.
Slovenska osamosvojitvena vojna – 10 dni
Med najkrajše vojne zagotovo spada tudi Slovenska osamosvojitvena vojna ali desetdnevna vojna, s katero je želela Jugoslavija preprečiti osamosvojitev Slovenije. Spopad je trajal od 27.junija do 7. julija 1991, Slovenija pa je z zmago nad Jugoslovansko ljudsko armado potrdila svojo neodvisnost od nekdanje skupne države SFRJ. To je bil hkrati tudi prvi oboroženi spopad v Evropi po drugi svetovni vojni. Vojna se je končala s podpisom Brionske deklaracije, s katero so bile ustavljene vse sovražnosti na ozemlju Slovenije. Slovenija je morala sicer za tri mesece ustaviti vse osamosvojitvene aktivnosti, a sta slovenska vojska in policija ohranili suverenost na slovenskem ozemlju. Zadnji vojaki JLA so Slovenijo zapustili v noči s 25. na 26. oktober 1991.
Šestdnevna vojna
Po izraelskih grožnjah Siriji je Egipt – tesen sirski zaveznik – na Sinajskem polotoku zbral 100.000 vojakov in okoli 1000 tankov, zaprl Tiransko ožino za izraelske ladje in vse arabske narode pozval k napadu na Izrael. Slednji se je na napad dobro pripravil in 5. junija 1967 izvedel preventivni zračni napad na egiptovsko, sirsko in jordansko letalstvo in si tako zagotovil popolno zračno prevlado, ki mu je pomagala do zmage v samo šestih dnevih. Po koncu spopadov je Izrael zavzel vzhodni Jeruzalem, Netanijo, Gazo, Sinajski polotok, Zahodni breg in Golansko planoto. Vojna je temeljito spremenila geopolitični zemljevid regije, njene posledice pa so vidne še danes. Izraelsko ozemlje se je povečalo za okoli trikrat, pod izraelski nadzor pa je prišel tudi dober milijon Arabcev.
Britansko-zanzibarska vojna – 45 minut
Vojna med Britansko monarhijo in Zanzibarjem drži rekord kot najkrajša vojna v zgodovini, saj je trajala le 45 minut. 'Vojna' se je začela 27. avgusta 1896, le dva dni po tem, ko je umrl sultan Hamad bin Thuwaini. Slednji je rade volje sodeloval z britansko vlado, njegovo mesto pa je nato s pravim malim državnim udarom prevzel njegov nečak Khalid bin Bargash. Britancem to ni bilo niti malo všeč, saj so sami na oblasti želeli Hamuda bin Muhammeda, s katerim je bilo precej lažje sodelovati. Od Bargasha so zato zahtevali, da se takoj odreče prestolu, kar je slednji seveda odklonil. Kraljeva mornarica je v pristanišče pred palačo poslala pet bojnih ladij, v podporo lokalni vojski, ki je bila zvesta Muhammedu pa so izkrcali tudi nekaj vojakov. Čeprav je Bargash v zadnjem trenutku preko ameriškega pogajalca želel doseči mir, so britanske ladje ob devetih zjutraj (ob izteku ultimata) začele obstreljevati palačo. Bargash je iz ruševin palače pobegnil v nemško veleposlaništvo, ki mu je odobrilo politični azil, obstreljevanje pa se je končalo 45 minut zatem. Britanci so zahtevali izročitev upornega sultana, a jim je zopet pobegnil, tako da so ga ujeli šele leta 1916. Britanci so se v vojni očitno počutili oškodovane, saj so kasneje ob zanzibarske vlade zahtevali odškodnino za izstreljene topovske granate.
Atentati so že stoletja priljubljeno orodje za odstranitev določenih 'motečih' oseb, ponavadi iz javnega življenja. Motivi za atentat so ponavadi politične narave, včasih pa razlogi za takšen naklepni umor sploh niso znani.
Aleksander Litvinenko
Litvinenko je bil bivši agent KGB in njene naslednice FSB, ki mu je po več obtožbah v Rusiji politični azil ponudila Velika Britanija. Tam je postal novinar in pisatelj, ker pa je vedel veliko o načrtovanih umorih, je bil velik trn v peti Rusom. Prvega novembra 2006 je Litvinenko zbolel, domnevno zaradi sušija iz japonske restavracije, v kateri se je srečal z virom, ki mu je predal podatke o še enem umoru. 3. novembra se je njegovo stanje tako poslabšalo, da so ga morali hospitalizirati. Umrl je tri tedne pozneje v starosti 44 let. Zdravniki so ugotovili, da je bil izpostavljen radioaktivnemu elementu polonij 210. Atentat je pritegnil ogromno medijsko pozornost, še posebej zato, ker je celoten primer spominjal na vohunski triler iz Hollywooda. Preiskovalci so ugotovili, da je bil Aleksander najverjetneje zastrupljen s skodelico čaja v svoji sobi. Sicer za umor niso nikogar obtožili, vseskozi pa se pojavljajo sumničenja, da je za atentatom stala ruska vlada.
Lee Harvey Oswald
Oswald je bil bivši ameriški marinec in najverjetnejši krivec za umor predsednika Johna F. Kennedyja. Kljub temu da so obstajali dvomi o Leejevi krivdi, je bil slednji že dva dni po atentatu umorjen v kleti policijske postaje v Dallasu. Ustrelil ga je Jack Ruby, lastnik nočnega kluba, ki je bil povezan tudi z organiziranim kriminalom. Ruby naj bi bil potrt in jezen zaradi Kennedyjeve smrti, zato se je želel maščevati. Oswald je bil ustreljen 24. novembra 1963, umrl pa je še isti večer.
John Lennon
Lennon je bil eden izmed ustanovnih članov svetovno znane skupine Beatles in zavzet mirovni aktivist. 8. decembra leta 1980 je Lennona v New Yorku ustrelil Mark David Chapman, ki je nato odvrgel pištolo in mirno počakal policijo. Chapman je bil obsojen umora, v zaporu pa je še danes, saj so mu pogojni izpust zavrnili že šestkrat. Kljub dolgoletni kazni motiv za umor ostaja neznan.
Robert F. Kennedy
Ameriški senator Robert Kennedy je bil mlajši brat Johna F. Kennedyja. V zgodnjih jutranjih urah 5. junija 1968 ga je iz neposredne bližine štirikrat ustrelil mož po imenu Sirhan Sirhan. Robert je v bolnišnici umrl dan zatem. RFK, kot so ga radi poimenovali, je bil tudi predsedniški kandidat demokratske stranke, motivi za njegov umor pa nikoli niso bili pojasnjeni. Preiskovalci so domnevali, da je bil Sirhan palestinski terorist, vzrok za atentat pa je bila Robertova odkrita podpora Izraela med šestdnevno vojno leta 1967.
Malcolm X
Malcolm je bil goreč islamski pridigar afriško-ameriškega porekla. Mnogi so domnevali, da je prav on stal za gibanjem 'črna moč,' ki je bilo zelo dejavno v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja, ko so temnopolti glasno zahtevali svobodo in spoštovanje sodržavljanov. Malcolm je bil pred tem član organizacije Nation of Islam, kasneje pa je postal sunitski musliman (ortodoksna veja islama). To je njegovo bivšo organizacijo tako razjezilo, da je naročila njegov umor. 21. februarja 1965 so Malcolma med govorom napadli trije možje iz množice in ga ustrelili kar 16-krat. Vsi trije napadalci so bili člani organizacije 'Nation of Islam.'
Martin Luther King ml.
Luther je bil glavni človek ameriškega gibanja za državljanske pravice, ki je hotelo odpraviti rasno diskriminacijo temnopoltih. 4. aprila 1968 je bil Luther ustreljen na balkonu svoje motelske sobe. Atentatu so sledili množični protesti v več kot šestdesetih mestih v ZDA, tako da je predsednik Johnson pet dni zatem razglasil dan žalovanja. Dva meseca pozneje so na letališču v Londonu ujeli pobeglega zapornika Jamesa Earla Rayja in ga izročili ZDA, kjer so ga obtožili Luthrovega umora. Ray je bil oster nasprotnik gibanja za državljanske pravice, leta 1998 pa je v zaporu umrl zaradi hepatitisa C.
Abraham Lincoln
16. predsednik Združenih držav Amerike in hkrati prvi ameriški predsednik, ki je umrl v atentatu. Na oblast prišel leta 1861, državo pa je vodil med največjo krizo v njeni zgodovini – ameriško državljansko vojno. 14. aprila leta 1865, le nekaj dni po predaji južnjaške vojske, ga je med gledališko predstavo ustrelil konfederacijski vohun John Wilkes Booth. Wilkesa so 12 dni po atentatu izsledili in smrtno ranili.
Julij Cezar
Eden najbolj znanih rimskih državnikov in vojskovodij v zgodovini. Po več odmevnih vojaških zmagah je Cezar v Rimu sprožil državljansko vojno, zato je bil razglašen za diktatorja. Senatorjem v Rimu je bilo njegove diktature kmalu dovolj, zato so skovali načrt za njegov atentat. Med nastopom v senatu je tako Cezarja zabodlo več deset senatorjev. Na njegovem truplu so kasneje našli kar 23 vbodnih ran. Njegova smrt je pomenila konec rimske republike, iz krvavih posledic atentata pa je nastal rimski imperij.
Franc Ferdinand
Atentat na avstrijskega vojvodo in prestolonaslednika Franca Ferdinanda je bil eden glavnih dogodkov, ki so Evropo in svet pahnili v prvo svetovno vojno. 28. junija 1914 je bil Ferdinand na obisku v Sarajevu, ki je takrat še pripadalo Avstriji. Med vožnjo v odprtem avtomobilu je njega in njegovo ženo Sofijo ustrelil srbski atentator Gavrilo Princip, član organizacije Mlada Bosna. Avstro-Ogrska je Srbiji postavila ultimat, v katerem je zahtevala preiskavo uboja prestolonaslednika. Srbija je ultimat zavrnila, Avstro-Ogrska pa je to priložnost izrabila za vojno napoved Srbiji in njenim zaveznicam.
John Fitzgerald Kennedy
Atentat na ameriška predsednika Johna F. Kennedyja zagotovo spada med najslavnejše atentate v zgodovini. JFK je bil 35. predsednik ZDA, državo pa je vodil od 20. januarja 1961 do svoje smrti, 22. novembra 1963. Imel je daleč najbolj razgiban mandat v zgodovini, saj je v nekaj letih na oblasti doživel gibanje za državljanske pravice, kubansko raketno krizo, izgradnjo berlinskega zidu ter začetek vietnamske vojne. Čeprav je bil umorjen med vožnjo in je njegov umor videlo na stotine ljudi, pa natančne okoliščine atentata še danes niso znane. Ob 12.30 se je Kennedy v avtomobilu s spuščeno streho vozil skozi Dallas, nakar so ga zadeli trije streli iz puške. Kmalu zatem je ameriški predsednik umrl v bolnišnici. Za umor so obtožili Leeja Harveyja Oswalda, ki pa je vse do svoje smrti (ki je opisana zgoraj) vztrajal pri svoji nedolžnosti. Neštete teorije zarote o atentatu kot možne krivce navajajo FBI, Kubance in Ruse. Preiskovalci Oswaldu nikoli niso dokazali krivde, tako da atentat še danes ostaja zavit v tančico skrivnosti.
Preberite si o več o nekaj najboljših ostrostrelcih v zgodovini in o njihovih izjemnih strelih.
Thomas Plunkett
Irski vojak v britanski 95. brigadi, ki se je po celotni Evropi boril proti Francozom, Špancem in drugim evropskim velesilam v 19. stoletju. Med bitko pri kraju Cacabelos v Španiji leta 1809 je Plunkettov general Moore že naznanil umik, Thomas pa je na razdalji okoli 600 metrov ustrelil francoskega generala s svojo mušketo. Ker so bile puške v začetku 19. stol. izjemno nenatančne, Thomas pa ni hotel, da bi njegovi soborci mislili, da je imel samo srečo, je še enkrat ustrelil in zadel vojaka, ki je prihitel na pomoč padlemu generalu. Zares neverjeten dosežek, saj so se britanski vojaki v tistem času s svojimi nenatančnimi mušketami učili le streljanja v salvah na razdalji 50 metrov od tarče.
Narednik Grace
9. maja leta 1864 je južnjaškemu vojaku med ameriško državljansko vojno uspel za tiste čase neverjeten strel. Med bitko pri Spotsylvanii si je Grace za tarčo izbral priljubljenega severnjaškega generala Johna Sedgwicka in ga ubil z enim samim strelom na razdalji okoli 900 metrov. Že na začetku bitke so konfederacijski ostrostrelci prisilili severnjaške vojake v iskanje zaklona, Sedgwick pa se jim ni hotel pridružiti, saj sovražnikovi ostrostrelci na tej razdalji po njegovem ne bi zadeli niti slona. No, njegova zmota ga je drago stala, saj ga je Gracova krogla le nekaj sekunda zatem zadela v glavo. General John Sedgwick je bil najvišji severnjaški častnik, ki je umrl v vsej vojni.
Charles ‘Chuck’ Mawhinney
Charles je bil že kot mladenič navdušen lovec, leta 1967 pa se je pridružil ameriškim marincem. Boril se je med vietnamsko vojno, kjer s 103 zadetki še do danes drži rekord najboljšega ostrostrelca v celotnem korpusu. Boljši je celo od legendarnega Carlosa Hathcocka, o katerem je govora spodaj. V samo 16 mesecih v Vietnamu je uradno ubil 103 sovražnikove vojake, zadel pa naj bi jih še 216, česar pa zaradi prevelike nevarnosti niso mogli potrditi. Prav neverjetno, a Charles po vrnitvi domov o svojem dosežku ni rekel niti besedice, pa tudi sam se ni zavedal, da je najboljši ostrostrelec v korpusu. Šele v začetku 90-ih let prejšnjega stoletja je nek marinec napisal knjigo o ostrostrelcih v Vietnamu in Chuck je čez noč postal slaven. Običajno je Chuck na sovražnike streljal z razdalje med 300 in 700 metri, večkrat pa je zadel tudi tarče oddaljene več kot 900 metrov.
Craig Harrison
Britanski poročnik Craig Harrison trenutno drži rekord najdaljšega potrjenega strela na svetu. Novembra leta 2009 je Craig v Afganistanu v provinci Helmand s puško L115A3 zadel dva talibanska upornika na razdalji neverjetnih 2.475 metrov (45 metrov več kot prejšnji rekord). V intervjuju za televizijo BBC je Harrison izjavil, da sta skupaj z opazovalcem potrebovala kar devet strelov, da sta pravilno ocenila razdaljo, naslednja dva strela pa sta bila smrtonosna.
Vasilij Zajcev
Po zaslugi filma Sovražnik pred vrati je Zajcev verjetno najbolj znani ostrostrelec v zgodovini. Seveda je film marsikaj tudi dodal (med drugim nemškega ostrostrelca), a prvotna zgodba o izjemnem ruskem ostrostrelcu je povsem resnična. Zajcev je rasel na Uralskem gorovju, njegov priimek pa pomeni 'zajec.' Pred bitko v Stalingradu je služil v mornarici, ko pa je slišal za krvavo bitko v Stalingradu se je prostovoljno javil za obrambo mesta. Dodelili so ga 1047. regimentu, kjer se je kmalu izkazal s svojimi izjemnimi strelskimi sposobnostmi. V okolici tovarne Metiz je vodil tudi svojo lastno ostrostrelsko šolo (kadeti so se imenovali 'zaichata' ali majhni zajčki), ki je pomenila tudi začetek ostrostrelcev v 62. ruski vojski. Zajcev je med oktobrom leta 1942 in januarjem leta 1943 ubil kar 242 ljudi, vsi njegovi ostrostrelci pa naj bi skupaj ubili več kot 3000 ljudi.
Lyudmila Pavlichenko
Junija leta 1941 je nacistična Nemčija napadla Sovjetsko zvezo, 24-letna Lyudmila Pavlichenko pa se je takoj prostovoljno javila v rusko vojsko. Dodelili so jo 25. pehotni diviziji, kjer je sčasoma postala ena izmed 2000-ih ruskih ostrostrelk. V boj se je prvič podala v Odesi, kjer je ubila kar 187 sovražnih vojakov, do maja leta 1942 pa dosegla že 257. zadetek. Skupno je do konca druge svetovne vojne ubila kar 309 sovražnih vojakov, od tega 36 ostrostrelcev.
Desetar Francis Pegahmagabow
Pegahmagabow je bil ostrostrelec v prvi svetovni vojni, izhajal pa je iz kanadskega indijanskega plemena Ojibwa. Dosegel je kar 378 zadetkov, temu številu pa je dodal še 300 zajetih sovražnikovih vojakov. Poleg izjemnih strelskih sposobnosti je med težkim obstreljevanjem prenašal pomembna sporočila, ter se med navzkrižnim ognjem odpravil po strelivo za svojo enoto. Kljub temu, da je bil po vrnitvi iz vojne povsem pozabljen, pa ga zgodovinarji uvrščajo med najboljše ostrostrelce prve svetovne vojne.
Adelbert F. Waldron
S 109-imi potrjenimi zadetki drži rekord najboljšega ameriškega ostrostrelca v zgodovini, odlikovala pa ga je predvsem izjemna natančnost. Polkovnik Michael Lee Lanning v knjigi o ostrostrelcih v Vietnamu pripoveduje, kako je skupaj z Waldronon in drugimi vojaki v čolnu plul po reki Mekong, ko jih je z razdalje okoli 900 metrov napadel sovražni ostrostrelec. Medtem ko so vsi ostali zmedeno iskali strelca, je Waldron mirno dvignil puško, poiskal strelca in ga ubil z enim samimi strelom.
Carlos Norman Hathcock
Hathcock se lahko pohvali z eno izmed najbolj impresivnih kartotek v marinskem korpusu. Med vietnamsko vojno je namreč dosegel kar 93 potrjenih ubojev, kar ga umešča med najboljše ameriške ostrostrelce vseh časov. Vietnamska vojska je na njegovo glavo razpisala kar 30.000 ameriških dolarjev nagrade. Kljub temu, da po številu zadetkov ni bil najboljši (ta čast pripada Waldronu v vojski in Charlesu Mawhinneyju v marinskem korpusu) pa je sprožil najslavnejši strel v zgodovini. Skupaj s svojim opazovalcem sta iskala sovražnega ostrostrelca, ki je že ubil več marincev, najverjetneje pa je iskal prav Carlosa. Ko sta ga končno našla, je Hathcock z izjemno velike razdalje sprožil neverjeten strel, pri katerem je krogla potovala skozi daljnogled sovražnega strelca, ga zadela v oko in v trenutku ubila. Carlos je ostrostrelca našel prav zaradi odseva sonca na njegovem daljnogledu, kar je bilo po njegovem mogoče le v primeru, da sta v trenutku strela oba moža merila drug v drugega, le da je on sprožil prvi.
Čeprav razdalje niso nikoli izmerili, pa bi bilo zaradi dolgega leta krogle prav mogoče, da bi oba moža ubila drug drugega. Njegov vzdevek je bil 'belo pero,' ki ga je vedno nosil v svoji kapi. Brez njega je bil le enkrat, na samomorilski nalogi, za katero pa se je prostovoljno javil. Centimeter za centimetrom se je moral splaziti več kot kilometer daleč po sovražnikovem ozemlju, kar je trajalo štiri dni in tri noči. Končno je dosegel cilj, tam počakal na generala severno-vietnamske vojske in ga z enim samimi strelom ubil, nato pa se je, namesto da bi tekel, odplazil na varno.
Simo Häyhä
Finski ostrostrelec Simo Häyhä, znan tudi pod vzdevkom 'bela smrt' upravičeno velja za najsmrtonosnejšega moža vseh časov, saj je med rusko-finsko vojno med letoma 1939 in 1940 ubil kar 705 ljudi, kar je več kot katerikoli ostrostrelec v katerikoli vojni v zgodovini. Resda je 200 zadetkov dosegel s strojnico, a je vseh ostalih 505 ruskih vojakov ubil z navadno rusko puško mosin-nagant M28 brez strelskega daljnogleda. Preberite si neverjetno zgodbo o izjemnem finskem ostrostrelcu, ki so ga Rusi preganjali celo s topništvom.
Guillaume Cale
Zgodovinski viri pravijo, da je bil Cale preprost kmet iz mesta Mello v regiji Beauvais severno od Pariza. Pariz je bil leta 1358 na nogah, saj je bila država povsem izčrpana zaradi več desetletij trajajoče vojne z Angleži. Demonstracije so kmalu prerasle v oborožen in organiziran upor. Ko se je slednji razširil tudi na regijo Beauvais, ki je kljub visokim davkom zaradi vojne ostala relativno uspešna, je Cale takoj prevzel vodstvo. Zbral je okoli 5000 ljudi, med drugim tudi nekaj vojaških nižjih plemičev, ki so njegovo vojsko organizirali. Cale je hitro prevzel nadzor nad regijo in pobil več sto plemičev. Potem se je utrdil na hribu blizu Mello in počakal na vojsko kralja Karla II. iz Navarra. 10. junija istega leta je kralj Karel predlagal pogajanja za premirje. Cale je pobudo sprejel, organiziral svojo vojsko ter odšel na poganja v Karlov tabor, iz katerega se ni več vrnil. Kralj Karel je dal uporniškega poveljnika mučiti, nato pa ga je skupaj s preostankom njegove vojske obglavil na mestnem trgu.
Walter (Wat) Tyler
Walter je bil krovec iz Kenta pokrajini Essex. Upor se je začel 30. maja 1351, ko je takrat 14-letni kralj Richard II. hotel uvesti davek na volitve. Junija se je upora krepko razširil, vodstvo pa je prevzel Tyler. Uporniška kmečka vojska, ki naj bi štela okoli 50.000 mož je 14. junija med pogajanji s kraljem napadla London in v znamenitem londonskem stolpu ubila več pomembnih plemičev, med drugim tudi nadškofa. Naslednji dan, ko bi se moral začeti naslednji krog pogajanj, pa je Tylerja ubil William Walworth. Kljub porazu vodje upora je kralj Richard obljubil, da bo izpolnil zahteve upornikov, a je svojo besedo prelomil. Vse, kar so uporniki dosegli, je bilo to, da se izraz volilni davek ('poll tax') ni več uporabljal.
Jakob Rohrbach
Jakob (nemško Jäcklein Rohrbach) je bil rojen v vasici Bockingen v Nemčiji. Življenje je sicer začel v nižjem sloju, a se je vseeno uspel dokopati do ugleda in bogastva, kljub temu da je bil vseskozi v sporu s svojim gospodom. Ko je leta 1525 izbruhnil veliki nemški kmečki upor ('kmečka vojna'), je Jakob kmalu postal vodja enega izmed oddelkov uporniške vojske. Na vrhuncu moči je imel pod svojim poveljstvom kar 8000 mož. Ko je fevdalna vojska premagal slabo oborožene in organizirane upornike, je enaka usoda čakala tudi Jakoba. Med bitko so ga namreč ujeli sovražniki in ga živega zažgali.
Yemelyan Pugachev
Pugachev je bil ruski kozak, ki je leta 1773 dobil genialno idejo. Odločil se je namreč, da se bo izdajal za prestolonaslednika Petra III., ki ga je sicer umorila njegova žena Katarina II. Nič presenetljivega za Rusijo, ki je že pred njim videla kar nekaj prevarantov. Pugachev pa je vse skupaj vzel zelo resno in okoli sebe zbral 100.000 kozakov ter začel svoj pohod proti prestolu. Ker je svojo vojsko precej dobro opremil, je napredoval s precejšnjo lahkoto, vse dokler mu leta 1774 strahovitega poraza ni zadal general Michelsohn. Po tem je bilo kozakom dovolj vladavine lažnega prestolonaslednika, zato so ga sami zajeli in dostavili v Moskvo, kjer so ga javno usmrtili. A tu maščevanja še ni bilo konec, saj se je oblast kruto znesla nad uporniškimi regijami in pobila dve tretjini prebivalcev.
Stenka (Stepan) Razin
Še en ruski kozak, ki je leta 1670 v južnem delu Rusije sprožil upor zaradi ruske birokracije v tistem obdobju. Razin je okoli sebe zbral okoli 7000 mož ter skupaj z njimi zavzel mesta Cherkassk in Tsartsyn. Nato se je odpravil proti Volgi, kjer je na hitro pokoril še utrdbo Cherny Yar, ki je ležala med mestoma Tsartsyn in Astrakhan. Osvojeno ozemlje je za kratek čas spremenil v kozaško republiko. Leta 1671 so njega in njegovega brata Frola ujeli carjevi vojaki ter ju prepeljali v Moskvo, kjer so Stenka po grozovitem mučenju živega razčetverili na Rdečem trgu, kot opozorilo ostalim upornikom.
Giuseppe Garibaldi
Garibaldi je bil rojen v trgovski družini, sprva pa je postal kapitan ladje. Leta 1834 je sodeloval v spodletelem uporu, zato je moral pobegniti v Južno Ameriko. Tam je sodeloval v nekaj uporih v Braziliji, čez nekaj let pa je postal poveljnik urugvajske flote, s katero je sodeloval v uporu proti bivšemu urugvajskemu predsedniku. Leta 1848 je sodeloval pri revoluciji v rodni Italiji in branil Rim pred francoskimi vojaki. Ko se je revolucija let 1850 končala, se je odpravil v ZDA, v rodno Italijo pa se je vrnil šele devet let pozneje, ko je umrl njegov brat. Med drugo italijansko vojno za neodvisnost, v kateri se je Italija spopadla s Francijo in Avstrijo, se je 11. maja leta 1560 z okoli 1000 prostovoljci izkrcal na Siciliji, ki jo je hitro osvojil. Na celini je njegova vojska narasla na okoli 25.000 mož, ki jih je vodil še do mnogih zmag. Pozneje so ga sicer med bitko ujeli, a je bil kmalu izpuščen. Sodeloval je še v kar nekaj vojaških kampanjah, izvoljen pa je bil tudi v parlament. Kot izjemno spoštovan mož je umrl leta 1882.
Zhu Yuanzhang
Eden izmed najbolj uspešnih upornikov v zgodovini. Zhu je bil iz revne kmečke družine, ki jo je za nameček še izgubil, ko je bil star 16 let. Nekaj časa je Zhu nato preživel na ulici kot berač, pri 20 pa je dom dobil v samostanu. Slednji je bil leta 1352 uničen, ker so se lokalni vojaki uprli mongolski dinastiji Yuan. Zhu se je uporu seveda takoj pridružil ter do leta 1357 zbral ogromno vojsko, s katero je osvojil prestolnico Nanjing. Pod imenom Hongwu je bil okronan za cesarja, bil pa je tudi ustanovitelj slovite dinastije Ming. Obdobje njihove vladavine še danes velja za enega izmed vrhuncev kitajske kulture.
Pancho Villa
Njegovo pravo ime pa je bilo José Doroteo Arango Arámbula, vzdevek pa naj bi dobil od svojega dedka. Bil je najstarejši sin v revni kmečki družini. Pri 16 letih je ustrelil Lopeza Negreja, enega izmed lastnikov haciende, v kateri je služila njegova družina. Lopez naj bi poskušal posiliti njegovo sestro. Doroteo je nato pobegnil in se pridružil tolpi razbojnikov. Ko se je leta 1910 začela mehiška revolucija, je Doroteo postal poveljnik konjenice. Sodeloval je z generalom Huerta, ki pa je v njem videl morebitnega tekmeca in se ga poskušal znebiti. Ko je Villa že stal pred strelskim vodom, je od mehiškega predsednika Madere prišla pomilostitev in moral je v zapor, iz katerega je kmalu pobegnil. Po porazu Huerte je Villa postal guverner mehiških provinc. Zapletal se je tudi v boje z ZDA in napadel nekaj obmejnih krajev v Novi Mehiki in Teksasu. Pancho Villa je bil leta 1923 umorjen v svojem avtomobilu med obiskom banke.
William Wallace
Po zaslugi filma z Melom Gibsonom v glavni vlogi Wallace pozna praktično vsak. Spadal je med nižje škotske plemiče, zaradi osebnih razlogov pa je prišel navzkriž z Angleži. Potem ko je ubil šerifa Lanarka Williama de Heselriga, je postal upornik in velik trn v peti kralja Edwarda. Oborožen upor se je začel leta 1297. Pod Wallacovim poveljstvom so uporniki kljub številčni premoči dobili dve veliki bitki. Zaradi izdaje so Williama ujeli Angleži in ga v Londonu mučili, obesili in razčetverili.
Spartak
O njegovem življenju sicer ni znano prav veliko, ve pa se, da je gladiatorsko šolo obiskoval blizu Kapue v Italiji. Leta 73. pr. n. št. je skupaj z okoli 70 gladiatorji pobegnil iz šole ter porazil majhno skupino vojakov, ki so jo poslali za njim. Okoli sebe je zbral na tisoče sužnjev in dosegel več velikih zmag nad rimsko vojsko. Po dveh letih bojevanja je doživel strahovit poraz proti rimskim legijam. V bitki so Rimljani ubili veliko večino uporniške vojske, v njej pa naj bi življenje izgubil tudi sam Spartak.
Connect With Us
Recommend us on Google!
Follow us on Facebook
Popular Posts
-
VIDEO: Voditeljica srbskemu premierju pokazala mednožje
-
Knjiga skrivnosti
-
Od Bermudov do Hudičevega morja
-
Predvidel je eno najhujših nesreč v zgodovini človeštva
-
Uradna žoga za finale UEFA Lige prvakov 2013 v Wembleyu
-
Skrivnosti Bermudskega trikotnika
-
David Beckham je podpisal pogodbo s pariškim Saint Germainom
-
Dredd (2012)
-
Film o uboju Bin Ladna
-
CIA razkrila fotografije skrivnostnega območja Area 51